Ublíženie a ujma na zdraví pri dopravnej nehode

Stali ste sa obeťou ublíženia a ujmy na zdraví pri dopravnej nehode? Ak vám autonehoda spôsobila ujmu na zdraví, máte nárok na odškodnenie. Nezáleží na tom, či ste vodič druhého auta, chodec alebo cyklista. Pozrieme sa s vami na to, na aké odškodnenie máte nárok a ako ho získať. Ozvite sa nám čo najskôr.

Čo je ublíženie na zdraví pri dopravnej nehode?

Definícia ublíženia na zdraví vychádza z Trestného zákona 300/2005 Z.z., § 123 a ide o: „Poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.“

Ide teda o poranenia, ktoré porušujú normálne fyzické alebo duševné fungovanie. Aj ublíženie na zdraví z nedbanlivosti si vyžaduje lekárske ošetrenie a môže aj nemusí zanechať trvalé následky. Ublíženie na zdraví pri dopravnej nehode vám dáva nárok na odškodnenie. Prečin ublíženia na zdraví pri dopravnej nehode sa riadi trestným zákonom aj pri ukladaní trestu. Vinník autonehody môže byť odsúdený aj na trest odňatia slobody.

Ujma na zdraví pri dopravnej nehode: Ako postupovať pri škodovej udalosti?

Ako postupovať pri odškodnení ujmy na zdraví pri dopravnej nehode? Odporúčame vám kontaktovať nás čo najskôr po autonehode. Vďaka tomu vám budeme vedieť ihneď pomôcť v ďalších krokoch tak, aby ste mohli získať odškodnenie, na ktoré máte nárok.

Hoci k autonehode nemusíte podľa zákona volať políciu, odporúčame vám, aby ste tak urobili aj v prípade, ak došlo len k poškodeniu plechov na aute. Nikdy neviete, ako sa vyvŕbi váš stav a či vás po príchode domov nezačnú trápiť bolesti, napríklad z prudkého nárazu.

Z dokumentov budeme od vás potrebovať lekársku správu. Pomôže nám aj spísaný záznam o nehode (tzv. správa o nehode).

Na aké odškodnenie máte nárok pri ujme na zdraví pri dopravnej nehode?

Odškodnenie pri dopravnej nehode zahŕňa viacero nárokov na náhradu škody. Môže vám vzniknúť nárok napríklad na náhradu za poškodenie na zdraví (tzv. bolestné), náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia, za stratu na zárobku počas a po skončení pracovnej neschopnosti, náhradu nákladov spojených s liečením a iné. Nárok na odškodnenie ublíženia na zdraví pri dopravnej nehode máte aj ak vinník z miesta nehody ušiel. Vážna dopravná nehoda môže skončiť aj fatálne. Vtedy majú nárok príbuzní obete.

Radi by ste požiadali o odškodnenie? Sme tu pre vás. Neváhajte nás kontaktovať a nahláste nám poistnú udalosť.

Ako postupovať pri škodovej udalosti?

Radi by ste požiadali o odškodnenie pri dopravnej nehode? Sme tu pre vás. Neváhajte nás kontaktovať a nahláste nám poistnú udalosť.

jún 2024
Po Ut St Št Pi
2728293031
34567
1011121314
1718192021
2425262728
10 ROKOV skúseností
30 MINÚTOVÁ
TEL. KONZULTÁCIA
„Nikdy neviete, kedy Vás v živote zasiahne nepríjemná udalosť, ktorá Vás môže vážne poškodiť. Treba s nimi vždy rátať a keď prídu, netreba pred nimi ustúpiť, treba im čeliť. A na to sme tu pre Vás my – aby sme Vám im pomohli čeliť a aby ste z tohto boja vyšli práve Vy ako víťazi.“