Trvalé následky po pracovnom úraze

Zamestnanec zranený pri pracovnom úraze má nárok na odškodnenie. Najmä ak ide o trvalé následky po pracovnom úraze. Získať adekvátne odškodnenie býva však často komplikovaný proces. My v Certeze to vieme, a preto vám chceme podať pomocnú ruku. Radi spracujeme vaše nároky a následne ich pre vás aj získame.

Čo je pracovný úraz a trvalé následky úrazu?

Pracovný úraz je charakterizovaný ako poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

Podľa § 195 Zákonníka práce za škodu vzniknutú zamestnancovi pri plnení pracovných úloh, pri ktorých bolo poškodené jeho zdravie alebo došlo k jeho smrti úrazom zodpovedá zamestnávateľ, u ktorého bol poškodený v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere. Ak úraz skutočne vznikol v práci nenechajte sa prehovoriť ísť na pohotovosť s iným príbehom.

Trvalé následky po pracovnom úraze môžeme rozdeliť na dve skupiny:

  1. Stratové poranenia úrazom – čiže nenávratná strata, z ktorej je zrejmé, že sa nikdy nevráti do pôvodného stavu, ako napríklad strata končatiny. Poistné sa v prípade tejto ťažkej ujmy na zdraví vypláca ihneď.
  2. Znížené alebo úplné poškodenie funkčnosti časti tela, na ktorej sa rozsah poškodenia ukáže po vyliečení úrazu – napríklad trvalé následky po zlomenine, popálenine atď. V tomto prípade sa poistné vypláca až po vyliečení zranenia.

Zamestnanec má nárok aj na PN-ku, avšak aj na odškodnenie po pracovnom úraze.

Ako postupovať pri žiadosti o odškodnenie trvalých následkov po pracovnom úraze?

Odporúčame vám kontaktovať nás čo najskôr po vzniku pracovného úrazu. Vďaka tomu váš prípad podchytíme už od začiatku a správne vás nasmerujeme v procese odškodnenia.

Požiadať o odškodnenie trvalých následkov po pracovnom úraze je v Certeze jednoduché. Potrebujete k tomu záznam o registrovanom pracovnom úraze, po ktorom vznikli trvalé následky, lekárske správy a ďalšie dokumenty súvisiace s nehodou na pracovisku.

TIP: Živnostníkom odporúčame uzavrieť životné poistenie. Živnostníci totiž nemajú nárok na odškodnenie po pracovnom úraze. Aj v tejto téme vám radi pomôžeme.

Trvalé následky po pracovnom úraze: Na aké odškodnenie máte nárok?

Podľa Sociálnej poisťovne máte pri trvalých následkoch úrazu nárok na PN (pracovnú neschopnosť) a jednorazovú náhradu za bolesť (tzv. bolestné). Výška bolestného sa odvíja od bodovania úrazu. V roku 2022 je suma za jeden bod úrazu 24,22 eur, čiže 2 % priemernej mesačnej mzdy.

V procese odškodnenia pri pracovnom úraze sa najprv vypláca bolestné a až po jednom roku od úrazu sa začínajú riešiť trvalé následky. Dovoľte nám správne podchytiť váš prípad tak, aby ste dostali odškodnenie, ktoré vám prináleží.

Trápia vás trvalé následky po pracovnom úraze a chcete získať odškodnenie? Sme tu pre vás.

Žiadosť o odškodnenie pri pracovnom úraze

Radi by ste požiadali o odškodnenie pri pracovnom úraze? Sme tu pre vás! Neváhajte nás kontaktovať, právnu analýzu vám urobíme zadarmo.

júl 2024
Po Ut St Št Pi
12345
89101112
1516171819
2223242526
29303112
10 ROKOV skúseností
30 MINÚTOVÁ
TEL. KONZULTÁCIA
„Nikdy neviete, kedy Vás v živote zasiahne nepríjemná udalosť, ktorá Vás môže vážne poškodiť. Treba s nimi vždy rátať a keď prídu, netreba pred nimi ustúpiť, treba im čeliť. A na to sme tu pre Vás my – aby sme Vám im pomohli čeliť a aby ste z tohto boja vyšli práve Vy ako víťazi.“