Nezaradené

Čo robiť ak sa mi stane dopravná nehoda?

Niektoré situácie by človek najradšej nikdy nezažil, no život prináša rôzne prekvapenia, na ktoré je dobré byť pripravený. Prečítajte si, ako správne postupovať v prípade, ak sa stanete účastníkom nehody. Na čo máte právo a na čo by ste určite mali myslieť?

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR, v roku 2020 bolo na našom území zaznamenaných 11 875 dopravných nehôd. Za dopravnú nehodu sa považuje taká situácia cestnej premávky, pri ktorej v priamej súvislosti s premávkou vozidla dôjde:

  • k zraneniu alebo usmrteniu osoby,
  • k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia (dopravných značiek, zvodidiel, verejného osvetlenia atď.),
  • úniku nebezpečných vecí (benzínu, nafty) alebo
  • k vzniku hmotnej škody, prevyšujúcej 1,5 násobok „väčšej škody“ (suma nad 3 990 eur – podľa Trestného zákona).

Ostatné situácie sa klasifikujú „len“ ako škodové udalosti a v mnohých prípadoch sme sa stretli s tým, že aj policajti sa snažili účastníkov presvedčiť, že ich vzniknutý stav nie je dopravnou nehodou ale práve škodovou udalosťou. Na to si však dajte pozor, pretože to nie je to isté a od správnej formulácie nebude závisieť len nasledujúca ročná štatistika, ale aj vaša úspešnosť vyplatenia poistného zo strany poisťovne!

Ak sa vám stane podobná situácia, nedajte sa zneistiť. Pretože zákon ďalej hovorí, že dopravnou nehodou je aj škodová udalosť, pri ktorej:

  • nie je splnená niektorá z povinností účastníka (§ 66 ods. 6 Zákona o cestnej premávke) – teda napr. ak účastník bezodkladne nezastavil vozidlo, nepreukázal vám svoju totožnosť či odmietol podpísať hlásenie o nehode,
  • ak je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, resp. ak sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich užitia,
  • sa účastníci nedohodli na tom, kto škodovú udalosť zavinil.

Ak preto vo vašej situácii platí ktorýkoľvek z vyššie uvedených bodov, nebojte sa a trvajte na tom, aby bol váš prípad spísaný ako dopravná nehoda. Vyplýva to zo zákona a máte na to právo, táto formulácia vám neskôr môže veľmi pomôcť.

Takisto, ak sa stanete účastníkom nehody, určite vám odporúčame nechať sa ošetriť lekárom, aj keď máte v danom momente pocit, že vám nič nie je. Ľudský organizmus je po nehode plný adrenalínu a prípadné bolesti a problémy sa môžu ohlásiť pokojne až na druhý či tretí deň. Po ošetrení zaneste lekársku správu na políciu a požiadajte o jej doloženie do zápisnice. Aj tento krok je veľmi dôležitý, ak si od poisťovne budete chcieť nárokovať bolestné. Do zápisnice aj do správy o nehode nezabudnite zapísať  všetkých pasažierov vozidla, aby o odškodné mohli žiadať aj oni.

Samozrejme, ideálne by bolo, ak by ste podobnú situáciu nikdy zažiť nemuseli, ale ak sa tak predsa stane, už viete ako správne postupovať a na čo si dávať pozor.

Nie ste si istí, či to všetko zvládnete vyriešiť na vlastnú päsť? S vymáhaním vašich práv u poisťovní vám radi pomôžeme. V tejto oblasti máme 10 ročné skúsenosti a mnoho prípadov, ktoré sme pre klientov dotiahli do úspešného konca. Zarezervujte si u nás bezplatnú 30-minútovú telefonickú konzultáciu a všetky starosti prenechajte odborníkom. Urobíme všetko pre to, aby ste zo situácie vyšli ako víťazi.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.