Nezaradené

Ako postupovať pri dopravnej nehode?

škoda na aute po dopravnej nehode

Dopravná nehoda je nečakaná situácia, ktorá sa mnohokrát nedá predvídať. Keď sa však stane, je dôležité, aby ste vedeli, čo urobiť. Správne konanie dokáže zachrániť život či predísť rôznym zraneniam a ďalším zdravotným komplikáciám. Chcete teda vedieť, ako postupovať pri dopravnej nehode? Pripravili sme pre vás praktický návod.

Zabezpečte miesto nehody

Prvým krokom, na ktorý musíte pri dopravnej nehode myslieť, je zabezpečenie miesta, kde sa nehoda stala. Zaistíte tým, že do kolízie sa nedostanú aj ostatní účastníci premávky. Na vozidle zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a nezabudnite použiť výstražný trojuholník.

Výstražný trojuholník je súčasťou povinnej výbavy, čo znamená, že sa musí nachádzať vo vašom vozidle. Nájdete ho spravidla pod úložným priestorom alebo v bočnej priehradke. Trojuholník by ste mali podľa nariadení umiestniť najmenej 50 metrov za vozidlo v prípade bežných cestných komunikácií a 100 metrov za vozidlo na diaľnici a rýchlostnej ceste.

V prípade, že by ste výstražný trojuholník nemali, použite na označenie dopravnej nehody predmet, ktorý dá ostatným vodičom už z diaľky vedieť, že sa na ceste niečo stalo. Môže to byť napríklad reflexná vesta, ktorú niekde zavesíte.

Pri zabezpečovaní miesta nehody je tiež dôležité, aby ste sa zdržali akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo byť na ujmu vyšetrovania nehody. To môže byť napríklad premiestňovanie vozidiel. Premiestniť môžete len predmety, ktoré by mohli ohroziť ďalších vodičov.

Okrem toho sa zdržte požitia alkoholu alebo iných návykových látok.

Pomôžte tým, ktorí sú zranení

Hneď po tom, ako sa vám podarí zabezpečiť miesto, je dôležité, aby ste zistili, či nie je niekto z vašej posádky zranený. Ak je to potrebné, podajte prvú pomoc. Nezabúdajte však ani na seba. Ak ste sa zranili, nepodceňujte situáciu a čo najskôr kontaktujte záchrannú službu na telefónnom čísle 155 alebo 112.

Keď budete volať záchrannú službu, detailne opíšte, čo sa stalo a kde sa nachádzate. Následne už postupujte podľa krokov, ktoré dostanete od operátora.

Zavolajte políciu

Kým v minulosti platilo, že políciu v niektorých prípadoch nebolo nutné volať na miesto činu, v súčasnosti tak musíte urobiť. Vyplýva to z §66 Zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Okrem toho sa nezabudnite s druhým účastníkom dopravnej nehody dohodnúť na tom, kto nehodu zavinil.

Táto dohoda musí mať písomný charakter vo forme záznamu. Ústna dohoda nestačí. Ideálne je spísať tlačivo Záznam o dopravnej nehode, kde zapíšete všetky detaily nehody. Dokument musia následne podpísať obe strany.

Rada odborníka

Čím viac informácií napíšete do tlačiva, tým lepšie. Ideálne je, ak máte aj očitých svedkov, ktorí dokážu niektoré veci potvrdiť alebo vyvrátiť. Všetky detaily, ako napríklad mená svedkov, ich telefónne čísla a osobné údaje účastníkov nehody, si niekde zaznamenajte.

Privolajte profesionálov

Vzniknutú dopravnú nehodu je potrebné hneď na začiatku prehodnotiť a zamerať sa na rozhodnutia, ktoré ovplyvnili výšku odškodného vo váš prospech. Okrem privolania polície je v každom prípade vhodné kontaktovať aj profesionálny tím, ktorý sa špecializuje na pomoc pri odškodňovaní. Naši zamestnanci vás nasmerujú a poradia, ako postupovať, aby ste dostali adekvátnu výšku odškodného.

Všetko zdokumentujte

Miesto nehody detailne zdokumentujte pre poisťovňu. Okrem detailného opisu nehody, ktorý napíšete do tlačiva, nezabudnite spraviť aj fotografie. Najlepšie z viacerých uhlov, aby bolo dobre vidieť, čo sa stalo. Ak by sa vám to zdalo málo, môžete spraviť aj kratšie video.

Kontaktujte asistenčnú službu

Po tom, ako spíšete celý priebeh nehody a všetko zdokumentujete, môžete privolať asistenčnú službu. Tú by ste mali kontaktovať v prípade, že je vaše vozidlo nepojazdné. Suma za odťah sa odvíja od jednotlivých spoločností. Platí však, že keď máte uzatvorené havarijné poistenie, tento úkon je bezplatný.

Číslo na asistenčnú službu nájdete v asistenčnej karte od poisťovne. Služby iných spoločností poskytujúcich asistenčné služby by ste využívať nemali.

Vzniknutú škodu nahláste poisťovni

Posledným krokom je nahlásenie škôd poisťovni. Postup sa líši v závislosti od toho, či ste vinníkom nehody.

Keď nie ste vinníkom dopravnej nehody

V prípade, že ste nehodu nezavinili, máte právo na náhradu škody od poisťovne vinníka. Od toho si preto vypýtajte všetky osobné údaje, ku ktorým patria:

  • meno, priezvisko a bydlisko vinníka,
  • meno, priezvisko a bydlisko vlastníka vozidla, ak vinník nie je jeho vlastníkom,
  • ŠPZ a typ vozidla,
  • názov poisťovne,
  • číslo poistky.

Následne kontaktujte poisťovňu a všetky údaje spolu s fotografiami a tlačivom o zázname nehody jej predložte. Ak vinník nemá uzatvorené PZP, kontaktujte Slovenskú kanceláriu poisťovateľov.

Keď ste vinníkom dopravnej nehody

Ak ste zavinili dopravnú nehodu, druhej strane poskytnite všetky údaje, ktoré potrebuje. Nehodu oznámte svojej poisťovni a poskytnite jej tlačivo o nehode aj fotografie z miesta nehody.

Nezabudnite na poistenie

Povinné zmluvné poistenie je základ, na ktorý nesmie zabúdať žiadny vodič. Na základe neho môže poisťovna vyplatiť škody na zdraví a majetku tretích osôb. Okrem neho by ste však mali myslieť aj na havarijné poistenie, ktoré sa v prípade nehody postará o vaše škody. Porovnajte si jednotlivé možnosti a vyberte si to najvýhodnejšie poistenie, vďaka ktorému sa budete pri jazde cítiť bezpečnejšie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.